Jüri Üyeleri

Handan İpekçi / Yönetmen

2247-88321-handan_ipekci1956 yılında Ankara’da doğan Handan İpekçi Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Yüksek Okulu mezunudur. 1993’te “Kemençenin Türküsü” isimli belgesel film ile ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştiren İpekçi, 1994 yılında ilk uzun metrajlı “Babam Askerde” filmini çekti. “Babam Askerde” 7. Ankara Uluslararası Film Festivali, Umut Veren Yeni Yönetmen ve Senaryo Yazarı ödüllerini almasının yanı sıra 1995’te Berlin Film Festivali’nin Panaroma bölümünde gösterildi. İkinci uzun metraj filmi “Büyük Adam Küçük Aşk” yurt içi ve yurt dışından birçok ödül aldı. “Büyük Adam Küçük Aşk” filminden sonra yine senaryolarını kendi yazdığı 2007 yılında “Saklı Yüzler” ve 2010 yılında “Çınar Ağacı” filmlerini çekti.

 

Nesimi Yetik / Yönetmen

images (4).jpg1981 yılında Çorum’da doğan Nesimi Yetik Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 2003 yılında ilk kısa filmi olan “Zan Şer Hiç” filmini yönetti. 2006 yılında senaryosunu kendisinin yazdığı, yönettiği ve oynadığı ikinci filmi “Annem Sinema Öğreniyor” birçok festivalde ödül aldı. İlk uzun metraj filmi “Toz Ruhu” Karlovy Vary, Sydney gibi önemli festivallerde gösterildi, 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ve 6. Malatya Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü aldı.

 

Tansu Biçer / Oyuncu

images (3)1978 yılında Ankara’da doğan Tansu Biçer Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 2001/2002 sezonunda Tiyatro Anadolu’da oyuncu olarak çalışan Biçer, 2002 yılında İstanbul’a yerleştikten sonra tiyatro oyunculuğunun yanı sıra çeşitli sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde oynayarak seslendirme çalışmaları da yaptı. “Beş Şehir”, “Küf”, “Toz Ruhu” ve ” Neden Tarkovski Olamıyorum…” filmlerinde sergilediği oyunculuğu ile birçok en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

 

Alper Maral / Besteci ve Müzikolog

Alper Maral_1Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Doçent olarak görev yapan Alper Maral profesyonel kariyerine caz piyanisti olarak başladı. Çeşitli orkestralarda bas trombon ve barok blok flütler çalan Maral, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Yüzlerce yapıt verdiği tiyatro müziği çalışmaları dışında, “İstanbul New York”, “Kanımdaki Barut”, “Orada” gibi birçok film, çizgi film, televizyon ve bale müziği de yaptı.

 

Meryem Yavuz / Görüntü Yönetmeni

IMG_7492.jpg1983 yılında İstanbul’da doğan Meryem Yavuz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Bölümünden mezun oldu. “Toz Bezi”, “Kumun Tadı”, “Ziazan”, “Diyar”, “Gözümün Nuru”, “Ada: Zombilerin Düğünü”, “İki Çizgi” gibi kısa ve uzun metraj filmlerde görüntü yönetmenliği yapmasının yanı sıra, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, “İncir Reçeli”, “Tatil Kitabı”, “Bahtı Kara”, “Sonbahar”, “Eve Giden Yol 1914”, “Dün Gece Bir Rüya Gördüm”, “Amerikalılar Karadeniz’de 2”, “2 Süper Film Birden” filmlerinde de kamera asistanlığı görevini yaptı.

 

Gülengül Altıntaş / Öğretim Görevlisi

Gülengül Altıntaş_1İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun olan Gülengül Altıntaş’ın kısa film ve video çalışmaları çeşitli festivallerde gösterildi ve ödüller aldı. Kişisel projelerinin yanı sıra kısa film ve belgesel projelerinde kameramanlık, görüntü yönetmenliği ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Sinema filmi, video klip ve televizyon programlarında başta yönetmen yardımcılığı olmak üzere çeşitli görevlerde çalıştı. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Televizyon bölümü kadrosunda senaryo dersleri veren ve senaryo danışmanlığı yapan Gülengül Altıntaş’ın “Senaryo Yazımı” ve “Film Yapımının Temelleri” isimli kitapları vardır.

 

Serpil Kırel / Akademisyen

Serpil Kırel_1.jpgMarmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünden 1990 yılında mezun olan Serpil Kırel Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır. Türk Sineması, Senaryo ve Yaratıcı Yazarlık, Kültürel Çalışmalar, Sinemada Popüler Türler, Hollywood Anlatısı, Yeşilçam ve Popüler Sinema, Feminist Sinema alanlarında birçok çalışma yapmasının yanı sıra Semih Kaplanoğlu’nun “Herkes Kendi Evinde” filminin ortak senaristlerindendir. “Kültürel Çalışmalar ve Sinema”, “Yeşilçam Öykü Sineması” ve ortak yazarı olduğu “Derviş Zaim” Kırel’in kitapları arasında yer almaktadır.


Bu sayfa Kısa Film Yarışması tarafından en son 26.11.2015 15:47:32 tarihinde güncellenmiştir.

Kısa Film Yarışması

HIZLI ERİŞİM